Skúsenosti s montážou LPG

Vážení zákazníci

Vo svojej praxi sa stretávame s ľuďmi, ktorí riešia stále rovnaké problémy, preto sme sa rozhodli uviesť niekoľko informácií, ktoré Vám pomôžu pri Vašom rozhodovaní o LPG.

 

Na úvod:

Na Slovensku je do 50 väčších, či menších firiem zaoberajúcich sa montážou LPG do áut. Naozaj veľkých firiem, ktoré majú niekoľko montáži denne je len niekoľko. Je to podobné ako všade inde - sú firmy dobré a zlé. Zlé sú také, ktoré nevyhovujú technickým vybavením, znalosťami, praxou, či prístupom k zákazníkom.

 

Auto na LPG si môžete zadovážiť niekoľkými spôsobmi:

 

1, Nové auto s už zabudovaným alternatívnym pohonom od výrobcu.

Autorizované LPG servisy zvyknú tieto prestavby spochybňovať. Túto skutočnosť podľa nášho názoru jednoznačne prevyšujú negatíva. Zásadnou nevýhodou je to, že neovplyvníte, aká značka a aký systém bude vo vašom aute namontovaný a výrobca určite nebude riešiť problém, že tento LPG systém výhradne servisuje firma na druhom konci republiky alebo, že na túto firmu máte špatné referencie. Alternatíva namontovaného LPG systém priamo vo výrobe je ešte menej výhodná, pretože tieto systémy predajcovia áut väčšinou ani nevedia opravovať. Značiek a systémov je v Európe veľa, každý z nich má svoje špecifiká a ťažko budete hľadať "univerzálny servis", ktorý by dokázal opraviť a vyladiť inú značku (LPG systém) okrem tých, na ktoré sa špecializuje. Takéto auto končí väčšinou u nás, ale pretože neide o bežné systémy používané u nás, náhradné diely objednávame väčšinou v Taliansku, Nemecku alebo Holandsku a zákazník je nútený čakať aj mesiac, než dôjdu diely a prebehne samotná oprava. Vznikajú tým ďalšie náklady z dôvodu zabezpečenia neštandardných náhradných, dielov aj preto, že zákazník musí počas tejto doby jazdiť len na benzín. To už môžeme hovoriť o ďalších nákladoch rádovo v stovkách Eur. Preto si pred zakúpením takého vozidla vyžiadajte uvedené dôležité informácie u predajcu.

 

2, Dovoz staršieho auta s už namontovaným LPG pohonom.

Do značnej miery sa opakuje rovnaký problém ako v bode 1, pretože je veľa LPG systémov, každý má svoje špecifiká a nenájdete univerzálny servis, ktorý dokáže opraviť a vyladiť inú značku, okrem tých, na ktoré sa špecializuje. Vozidlá dovezené zo západnej Európy majú väčšinou holandské systémy. V drvivej väčšine prípadov sa potom na Slovensku nahradzujú inými, ktoré sú u nás bežné. Náklady na výmenu sa však pohybujú vo výške okolo 600 až 700 €.

 

3, Montáž zariadenia do Vášho auta vo Vami vybranom servise.

Táto možnosť sa javí ako najlepšia, pretože všetky dôležité okolnosti ovplyvňujete vy sami. Nech už sa jedná o výber auta, servisu montujúceho LPG a systému, ktorý budete používať. V tomto prípade odporúčame zvoliť si taký servis, na ktorý sú dobré referencie. Špičková firma dokáže vyhodnotiť aktuálne najlepšie a najkvalitnejšie zriadenie a to ponúknuť svojím zákazníkom.

Niekedy sa stretávame s argumentmi, že v prípade nového alebo zánovného auta autorizovaný servis odmieta majiteľovi ďalej poskytnúť záruku, pokiaľ si nechá namontovať LPG systém. Táto argumentácia je úplne nezmyselná. V prípade poruchy sa jednoznačne dokáže (posudkom súdneho znalca), či sa jedná o chybu spôsobenú výrobcom, chybnou súčiastkou, alebo problém súvisiaci so zariadením, či prevádzkou LPG.

Poistenie pre prípady škôd, ktoré vznikli na autách zákazníkov by malo byť samozrejmosťou všetkých solídnych firiem. Je preto veľmi dôležité, aby ste si overili, že LPG servis je krytý poistkou a v prípade poškodenia, ktoré vznikne pri montáži alebo prevádzke na LPG je schopné Vám poskytnúť náhradu.

 

Prehľad problémov, ktoré môžu nastať Vášmu autu alebo s Vašim servisom:

 

1, Po montáži LPG je horší štart v režime na benzín.

Niektoré "servisy" Vás budú presviedčať, že to nie je problém LPG zariadenia, aby ste si nechali opraviť "benzínový problém". Opak je však pravdou, väčšinou jedná o zle naladený systém LPG, prípadne o použitie nesprávnej riadiacej jednotky. To má za následok načítanie chýb do benzínovej riadiacej jednotky a jej následné zmeny v benzínovom režime. Tento problém sa môže vyskytnúť aj pri autách, pri ktorých by ste to nečakali. V takýchto prípadoch pomôže výmena riadiacej jednotky za inú (s EOBD) a kvalitnejšie vstrekovače (s kratšími časmi vstrekov).

 

2, U vás bolo namontované LPG a auto mi nejde.

Samostatnou kapitolou sú zákazníci, ktorí každú chybu na aute dávajú do súvislosti s LPG. Auto po niekoľkých rokoch od namontovania LPG z ničoho nič nefunguje a za to môže LPG. Je potrebné rozlišovať, či sa jedná o benzínovú chybu, alebo plynovú. Pokiaľ auto nefunguje dobre na benzín, zákonite nemôže dobre fungovať ani na plyn.

Pravdou je, že 99% značkových servisov odmieta opravovať autá s LPG, aj keď je zistená o benzínová chyba. Argumentujú tým, že plyn skresľuje údaje benzínovej diagnostiky. Preto diagnostikujeme podstatnú časť bežne používaných značiek áut. Prioritne poskytujeme tento servis u nás zrealizovaným montážam LPG.

 

3, Závady spôsobené znečistením plynového potrubia.

Po namontovaní LPG odjazdite so svojím autom desiatky tisíc kilometrov a niekedy sa vyskytne problém s horšou kvalitou jazdných vlastností Vášho auta. To sa môže stať, LPG nie je na všetkých čerpacích staniciach rovnako kvalitný. Preto zájdite so svojim autom do LPG servisu. Sú "technici", ktorí Vám budú tvrdiť, že ide o štandardné opotrebenie auta, s ktorým sa nedá nič robiť. Potom sú firmy, ktoré vedia nájsť chyby vzniknuté dlhodobou prevádzkou za pomoci diagnostiky a následne ich odstrániť. Chce to ale patričné znalosti, kvalitné diagnostické prístroje a trpezlivosť. Trpezlivosť ako technika, tak aj zákazníka. V neposlednom rade aj dobrú firemnú politiku, kde spokojný zákazník je najdôležitejší.

 

4, Máte špatné sviečky.

Ďalšou indíciou, ktorá by Vás mala upozorniť na to, že nie ste na správnom mieste je fakt, že "odborná firma" Vás neupozorní na skutočnosť, že pre konkrétnu značku Vášho auta je nutné vymeniť sviečky. Vyššia teplota v spaľovacom priestore môže spáliť sviečky, prepáliť ventily a dôjde k poškodeniu spaľovacieho priestoru. Sú však aj technici, ktorí Vás jednak na to neupozornia (pretože o ňom nevedia), nemajú ani základný sortiment sviečok na sklade a pošlú Vás aby ste si tie správne sviečky niekde kúpili, priniesli a až potom Vám ich vymenia. Ďalšou chybou bývajú zlé káble k sviečkam, alebo zapaľovacia sústava. Na to je ale možné prísť len s pomocou diagnostických prístrojov.

 

5, Kto nič nerobí, nič nepokazí.

K demontáži, ako krajnému riešeniu pristúpila každá firma, ak sa chová k zákazníkov solídne. Tak to jednoducho býva. V niekoľkých prípadoch sa aj nám stalo, že zákazník aj napriek našej enormnej snahe nebol s jazdou na LPG spokojný. Či už by bol dôvod v tom, že sme na viackrát hľadali optimálny spôsob nastavenia, alebo nebolo možné minimalizovať zvýšenú spotrebu a podobne.

 

Týmto článkom chceme poukázať na to, že všetky rozhodnutia záležía len na Vás. Prajeme Vám pre to len správne rozhodnutia a veľa najazdených kilometrov na LPG.

 

                                                                                       

 

Kontakty

Obchod : 

Mobil: 0948 948 940

Servis :

Mobil: 0948 948 940

SKYPE :  progasauto

Skype_telefon

--- klik ---

počas pracovných dní

od 9:00hod do 17:00hod

------------------------------------ 

Montáž na splátky.

Cetelem

 

Flaga

---------------------------------

Opýtajte sa nás.

 Otzka

---------------------------------

Poďte s nami

na Facebook

  

Facebook-Marketing

 

---------------------------------


Igas


Zdruzenie_LPG